If you are interested in simplified naturalization, we assume that you speak Hungarian. If you are in the process of learning Hungarian, and are not yet able to fully understand the contents of this page, we are ready to answer your questions sent to consulate-tor@mfa.gov.hu.
A honosítási - valamint egyéb - kérelmek összeállítására online is van lehetőség a Konzinfo Ügysegéd konzuli ügyintézési felületen, valamint ennek idegen nyelvű változatán, a Konzinfo Starton. A rendszerekben előkészített kérelmek – a felületen történő kitöltés, illetve beküldés után – egy QR kóddal ellátott dokumentum formájában letölthetők. Az egyszeri profilregisztrációt követően az Online adatlapok/Online forms menüpontból választható ki a honosítási kérelem, melyek elektronikus kitöltése során a támogató dokumentumokat is lehet csatolni. Az online kérelemösszeállítás ugyanakkor nem váltja ki a Főkonzulátus munkatársai előtti megjelenést, amihez ügyfélfogadási időben külképviseletünk ügyfélszolgálatán, illetve kihelyezett konzuli napokon van lehetőség.
https://konzinfougyseged.mfa.gov.hu/#!/login
https://konzinfostart.mfa.gov.hu/#!/login
A honosítási kérelmek leadása előzetes időpontfoglalás után történik. Kényelmesen, gyorsan, a nap 24 órájában foglalhat időpontot az alábbi honlapon:
https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/
A kérelmet kizárólag személyesen lehet benyújtani. Az ügyintézés során a felnőttkorú és a 14. életévüket betöltött kérelmezőknek személyazonosságukat igazolniuk kell, ezért kérjük, hogy érvényes személyazonosító okmányt (személyazonosító igazolvány vagy útlevél) hozzanak magukkal a kérelembeadáshoz.
Kiskorú gyermekek (18. életévét be nem töltött) vagy cselekvőképtelen nagykorúak nevében a törvényes képviselők (szülő, gyám, gondnok) terjeszthetnek elő kérelmet. A személyes megjelenés azonban a 14. életévüket be nem töltött kiskorúak számára is kötelező! Minden kérelmezőtől biometrikus adatvételezésre van szükség a hivatalból kiállított magyar elektronikus személyi igazolvány elkészítéséhez. Ez felnőttkorú és a 12. életévüket betöltött (vagy hamarosan betöltő) személyeknél a gyakorlatban ujjlenyomat és aláírásminta vételét, valamint fényképkészítést, a 12 év alatti személyeknél fényképkészítést jelent.
Kiskorú gyermek honosításához mindkét szülőnek hozzá kell járulnia. Ha csak az egyik szülő tud megjelenni a kérelembeadáskor, úgy a másik szülő részéről közjegyzői okiratba foglalt hozzájáruló nyilatkozat szükséges!
Kérjük ügyfeleinket, hogy amennyiben magyarországi bejelentett lakcímmel rendelkeznek, úgy a magyar lakcímkártyájukat és/vagy amennyiben rendelkezésre áll a magyarországi tartózkodást igazoló EGT regisztrációs kártyájukat is hozzák magukkal a kérelembeadáshoz.
A kérelem elbírálásának ideje körülbelül 6-12 hónap. A kérelem elfogadása esetén a köztársasági elnök honosítási okiratot állít ki. Az okirat megküldésre kerül ahhoz a külképviselethez / magyarországi polgármesteri hivatalhoz / eskütételi igazgatási szervhez, amelyet az ügyfél a honosítási kérelemben az állampolgársági eskü helyszíneként megjelölt. A honosítási okirat külképviseletre érkezését követően értesítjük ügyfeleinket és időpontot biztosítunk az eskütételre.
A magyar állampolgárság megszerzésének feltételei egyszerűsített honosítási eljárás keretében:
- A kérelmező vagy valamely felmenője magyar állampolgár volt, vagy
- legalább tíz éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, vagy
- legalább öt éve érvényes házasságban él olyan személlyel, aki az állampolgársági kérelem benyújtásának időpontjában magyar állampolgár, és közös gyermekük született.
- A magyar nyelvet érti és beszéli.
- A magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban.
- A kérelmező honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti.
Hogyan és mikor történik a magyar nyelvtudás vizsgálata?
A cselekvőképes kérelmező(k), valamint a korlátozottan cselekvőképes kérelmező magyar nyelvtudását a kérelmet átvevő ellenőrzi és igazolja.
A nyelvtudás ellenőrzése a kérelemnyomtatvánnyal és a saját kézzel írt önéletrajzzal kapcsolatban folytatott beszélgetés során, illetve az ezekkel összefüggésben feltett kérdések megválaszolása során történik. Az elvárt nyelvtudás szintjének megítélésénél alapvető szempont, hogy a kérelmező legalább a mindennapi élethez és ügyintézéshez szükséges kommunikáció szintjén értse és beszélje a magyar nyelvet, képes legyen a kapcsolatteremtésre, fel tudjon tenni, illetve meg tudjon válaszolni olyan kérdéseket, amelyek a hétköznapi kommunikációt jellemzik.
Tekintve, hogy a magyar nyelvtudás nem egy adott időpillanatra korlátozódik, annak vizsgálata a honosítási-visszahonosítási eljárás egészére, különösen az állampolgársági eskü vagy fogadalom letételének időpontjára is kiterjedhet.
Ezúton szeretnénk hangsúlyozni, hogy a magyar állampolgárság egyszerűsített honosítással történő megszerzésének az egyik alapvető törvényi feltétele, hogy a kérelmező kommunikációs szinten értse és beszélje a magyar nyelvet, honosítási kérelmét önállóan, segítség nélkül elő tudja terjeszteni, az konzul és/vagy ügyintéző által feltett egyszerű kérdésekre önállóan, rövid mondatokban válaszolni tudjon. Amennyiben a nyelvtudás ellenőrzésekor Ön a kellő szintet nem éri el, honosítási kérelmében nem számíthat pozitív döntésre.
Kérjük, hogy fokozottan figyeljen az egyszerűsített honosítási eljárás valamennyi törvényi kritériumának meglétére kérelme benyújtásakor, fordítson külön gondot a magyar nyelv elsajátítására, mert annak a fentiekben vázolt szinten történő ismerete alól nincs törvényi mentesítés, azt a hatóság minden esetben közvetlenül ellenőrzi.
Jelezni kívánjuk, hogy a magyar nyelvtudás megfelelő szintű megléte az eskü letétele után is bármikor ellenőrizhető, annak hiánya esetén az állampolgárság visszavonható.
Mit kell az önéletrajznak tartalmaznia?
Az állampolgársági eljárásban nem szakmai önéletrajzot, hanem a kérelmező életútját bemutató (pl. iskolai tanulmányok, munkahelyek, családi kapcsolatok, magyarországi rokonok neve, lakóhelye) önéletrajzot kell csatolni.
Mikor és hogyan kérelmezhető a névmódosítás?
A honosítást kérelmező (a kérelemnyomtatvány erre rendszeresített helyén) névmódosítást kérhet. A névmódosítást a honosítás esetében az állampolgársági ügyekben eljáró szerv engedélyezi. Az engedélyezett névmódosítás az állampolgársági eskü- vagy fogadalomtétel napján lép hatályba.
A honosítását kérő külföldi egyidejűleg kérelmezheti:
- saját vagy felmenője egykori magyar születési családi nevének viselését;
- többtagú születési családi nevéből egy vagy több tag, valamint születési és házassági nevéből a nemre utaló végződés vagy névelem elhagyását;
- utóneve magyar megfelelőjének viselését;
- amennyiben házassági nevet visel házastársa vagy annak felmenője, illetve - özvegy, elvált családi állapot esetén - volt házastársa vagy annak felmenője egykori magyar születési családi nevének viselését;
- elhalt anyja nevének magyar nyelven való feltüntetését, ha az anya nevét hivatalos okiratban magyar nyelven korábban feltüntették.
Szükséges dokumentumok:
- Kitöltött honosítási kérelemnyomtatvány (házastársak, valamint szülők és kiskorú gyermekeik / cselekvőképtelen nagykorú gyermekeik együttesen terjeszthetnek elő kérelmet 1 db közös nyomtatványon).
- Minden kérelmezőnek kötelező megjelennie a kérelem beadásakor. A kérelmet átvevő készít fényképet és vesz ujjnyomatot a kérelmezőtől.
- Születés és házasságkötés hazai anyakönyvezéséhez szükséges kitöltött adatlap (születés, házasság).
- A kérelmező saját, eredeti születési / házassági anyakönyvi kivonata, bejegyzett fordító által készített fordítással ellátva; elvált személyek esetén bontóítélet fordítással ellátva, özvegy családi állapot esetén az elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata fordítással ellátva.
- Igazolás magyar állampolgár felmenőről, ha a kérelmező soha nem volt magyar állampolgár. Felmenői igazolás lehet: születési anyakönyvi kivonat, katonakönyv, cselédkönyv, iskolai bizonyítvány, egyházi igazolás, munkakönyv – melyekből egyértelműen megállapítható a felmenő születési helye és ideje. Ha ezen dokumentum idegen nyelvű, arról is hiteles fordítást kell készíttetni. Fontos, hogy a kérelmező és a hivatkozott felmenő között a rokoni kapcsolat egyértelmű legyen (pl. ha dédnagyapára hivatkozunk, akkor hozni kell a szülő, a nagyszülő és a dédszülő okiratait is).
Figyelem! Minden eredeti okiratot be kell mutatni a kérelembeadáskor, leadni azonban nem szükséges azokat.
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a hiánypótlás teljesítéséhez szüksége idő az eljárási határidő meghosszabbodását eredményezheti, a hiánypótlás nem teljesítése pedig a honosítási kérelem elutasítását vonhatja maga után.
A köztársasági elnök elutasította a honosítási kérelmemet. Mikor nyújthatom be ismét a kérelmet?
A honosítás törvényi feltételeinek teljesítését követően bármikor ismételten benyújtható a honosítási kérelem.
Állampolgársági eskütétel
Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a 14. életévüket betöltött gyermekeknek is állampolgársági esküt kell tenniük, ezért megjelenésük az ünnepélyes eskütételen kötelező. A 14. életévüket be nem töltött kiskorúak nevében a szülők (törvényes képviselők) teszik le az állampolgársági esküt vagy fogadalmat, ezért nekik nem kell részt venniük az ünnepségen, de szívesen látjuk őket is.
A honosított a magyar állampolgárságot az eskü vagy a fogadalom (a továbbiakban: eskü) napján szerzi meg. Az eskütételre az eskütételi igazgatási szerv vezetője, a polgármester, a külképviselet vezetője, vagy a konzul előtt van lehetőség.
Az állampolgársági eskütétel helyszínét a honosítási kérelemben kell megjelölni. Az eskütételre történő felhívást követően a megadott helyszín legfeljebb egy alkalommal módosítható.